Yetiştirme Yurdu Mezunları Platformu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yetiştirme Yurdu Mezunları Platformu

Türkiye'deki Tüm Yetiştirme Yurdu Mezunlarının Buluşma Adresi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Reklam Alanı
Haber
Desteklediğimiz Siteler
Ortaklar
bedava forum
Destekleyen Siteler

Toplist
Toplist

biber hapı

Forum Siteleri

-=| Karadeniz Toplist |=-

VipPagerank.Com - Pagerank Toplisti
Toplist - En Büyük Toplist Kayıt . Arkadaşlar sizlerde sitenize reklam almak ve para kazanmak istiyorsanız www.ortakgelir.com ziyaret ediniz.

TurkeyRank.Com - TurkeyRank-Pagerank Servisi

Toplist - Site Ekle
-=| Karadeniz Toplist |=-

VipPagerank.Com - Pagerank Toplisti
E-toplist.Net Toplist Site Ekle Hit Al Link Ekle Link Paylas e-toplist site ekle
Toplist - En Büyük Toplist Kayıt . Arkadaşlar sizlerde sitenize reklam almak ve para kazanmak istiyorsanız www.ortakgelir.com ziyaret ediniz.
Gümüş Takılar

TurkeyRank.Com - TurkeyRank-Pagerank Servisi

Toplist - Site Ekle
TGN
Turkcelist.Com Türkiyenin Hit Siteleri

Turkcelist Toplist

Ayni ve Nakdi Yardımlar Up
www.toplist.net.in TOPLIST toplist SEKTÖREL TOPLİSTE TOPLİST sektörel firmalar şirketler sanayi ticaret Topliste Toplist Topsites TOPLIST toplist arama motoru firmalar dizini dizin free company links ücretsiz sektörel kobi kobiler rehberi dizinler free di

Ayni ve Nakdi Yardımlar

YazarMesaj
Administrator
Site Admini
Site Admini
Administrator

Ayni ve Nakdi Yardımlar Empty
MesajKonu: Ayni ve Nakdi Yardımlar   Ayni ve Nakdi Yardımlar Icon_minitimePerş. Ekim 14, 2010 4:33 pm

YASAL DAYANAK

Temel gereksinimlerini karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük düzeyde dahi sürdürmekte güçlük çeken kişi ve ailelere 28.09.1986 tarihinde yürürlüğe giren, 29.12.1993, 10.04.1997, 31.03.2005 , 01.07.2006 ve 31.07.2009 tarihlerinde bazı maddeleri değiştirilen “Ayni Nakdi Yardım Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde sosyal yardım hizmetleri yürütülmektedir.

SOSYAL YARDIM; Yoksulluk içinde olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişilere ve ailelere kaynakların yeterliliği ölçüsünde yapılan ayni ve nakdi yardımları kapsamaktadır.

YARDIMDAN KİMLER YARARLANIR;

Korunma kararlı kuruluşta bakılan çocuklardan ailesi yanında bakılabilecek olanlar,
Korunma kararlı sırada bekleyen çocuklar;
Hakkında korunma kararı alınmak talebiyle başvuruda bulunulup, korunma kararı alınmaksızın ekonomik destek ile ailesi yanında bakılabilecek durumda olan çocuklar,
Doğal afetler nedeniyle ekonomik yoksunluk içine düşmüş olan aileler veya yakınlarını kaybederek kimsesiz ve korunmasız kalmış kişiler,
Olağanüstü bir felaket, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayatı tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan kişiler,
Korunma kararı olup da yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle Yetiştirme Yurtlarından ayrılan çocuklar,
Korunma kararı olmamakla birlikte eğitimine devam edemeyecek durumda olan ilk ve orta öğretim öğrencileri,
Sosyal yardım hizmetlerinde,kişinin yaşadığı bölgenin sosyoekonomik özellikleri göz önünde bulundurulur. Bu çerçevede kişinin asgari yaşam seviyesine ulaşması amacıyla sorununu çözümleyebileceği süreler içinde ( 1 yıl ve daha uzun süreli) veya geçici nitelikte ve değişen miktarda yardım sağlanır.

SOSYAL YARDIMDA ÖNCELİKLER

Sosyal yardım hizmetlerinde, ailelerin ekonomik yoksunluğu nedeniyle;

Korunma kararlı, kuruluşta bakılmakta iken, sosyal yardımla desteklenerek ailesi veya yakınları yanında bakımları sağlanan çocuklar,

Korunma kararlı olup, kuruluşlarda yer olmadığı için sıraya alınmış olup, sosyal yardımla desteklenerek ailesi veya yakınları yanında bakılan çocuklar,

Yaş sınırlarını tamamları nedeniyle Yetiştirme Yurtlarından ayrılan gençler,

Ailenin ekonomik yoksunluğu nedeniyle korunma kararı talep edilen, sosyal yardımla desteklendiği için korunma kararından vazgeçirilerek ailesi veya yakınları tarafından bakılan çocuklara öncelik tanınır.

NASIL YARARLANILIR:

Bir dilekçe ile İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurulur. Sosyal çalışmacı müracaatçı ile bir ön görüşme yapar. Durumunun sosyal yardıma uygun olduğu kanısına varıldığı takdirde müracaatçı için bir dosya açılır. Sosyal çalışmacı tarafından müracaatçı hakkında sosyal inceleme yapılır. Sosyal inceleme sonucunda yardım yapılmasına karar verilen kişiler için yardım işlemleri başlatılır.

HİZMETTEN YARARLANACAKLARDAN İSTENİLEN BELGELER

T.C. Kimlik Numarası beyanı,
Gerektiğinde alınacak sağlık raporu,öğrenci belgesi,
İl ,İlçe müdürlükleri,muhtaç kişilerle ilgili başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

YARDIM ÇEŞİTLERİ

Geçici ayni-nakdi yardımlar,
1 yıl süreli nakdi yardımlar,
Uzun süreli nakdi yardımlar,
YARDIM YAPMAYA YETKİLİ MAKAMLAR

Vali ve Kaymakam
İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü
TANIMLAR

Ayni Sosyal Yardım: Yiyecek, giyecek, yakacak, kırtasiye, tıbbi araç-gereç ile rehabilitasyon amaçlı protez araçları gibi sosyal inceleme raporuyla müracaatının ihtiyacına göre verilecek mal ve malzeme yardımıdır.

Nakdi Sosyal Yardım: Sosyal inceleme raporu sonucunda müracaatçının ihtiyacına göre verilecek para yardımıdır.

Sosyal Yardım Miktarı: En yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %40 'dır. Bu miktar 2010 yılı Temmuz ayı itibariyle 225,89 TL 'dir. Devlet memuru aylığındaki değişmelere göre bu miktar da değişmektedir.

SOSYAL YARDIM HİZMETLERİNİN GENEL İLKELERİ;

Sosyal yardım hizmetlerinde esas ilke, kişilerin kendi kendilerine yeterli duruma getirilmesidir.
Korunmaya muhtaç çocuğa, muhtaç özürlü ve yaşlıya öncelik tanınır,

Yardım talebinin fazla olması durumunda muhtaç olma derecesi, acil olma durumu, başvuru veya tespit sırası dikkate alınır,

Sosyal yardımların, sosyal güvenlik sisteminin boşluklarını dolduracak şekilde planlanıp geliştirilmesine özen gösterilir.

Yardımların yapılmasında ve muhtaçlık tespitinde Kurumun takdir yetkisi esastır.

Kaynak: www.shcek.gov.tr
http://yetistirmeyurdu.mezunuyuz.biz

Ayni ve Nakdi Yardımlar
1 sayfadaki 1 sayfası